تلفن تماس: 33378311-061

عكس حنجره


تاریخ انتشار :1394/12/19

بيماری های حنجره را دست کم نگيريد
در فصل سرما بخاطر کاهش توان دفاعی بدن کسانی که ناتوان تر هستند زود به بيماری مبتلا شده و آنرا به ديگران منتقل می کنند، در اين بين بيماری های حنجره و گلو در بلژيک فراوان است.
لارنژيت به ورم حنجره گفته مي شود كه در صورت بروز تند (در چند روز) لارنژيت حاد ناميده مي شود و در صورت بروز آرام (در چند هفته) به آن لارنژيت مزمن مي گويند.
لارنژيت حاد با سرفه و درد گردن و تب وخشونت صدا خود را نشان مي دهد. علت آن عفونت هاي ويروسي، بد کار کشيدن از حنجره در زمان گفتگو و آواز خواندن، استنشاق بخار و گازهاي سمي يا داغ، خوردن مواد سوزاننده شيميايي يا پريدن آنها به داخل حنجره، عفونت باكتريايي مثل استرپتوكوك و ديفتري و سل و قرار گرفتن در هواي خيلي سرد است.
درمان لارنژيت حاد
براي درمان لارنژيت حاد بايد موارد زير را رعايت كرد:

·         استراحت در منزل با صحبت نكردن

·         کاهش سخن گفتن حتی بصورت پچ پچ

·         نوشیدن نوشیدنی های ترش و گرم

·         مصرف فراوان آب

·         دوری از دود سیگار

·         استفاده از بخور و رطوبت كافي

·         مصرف داروهای ضد درد

·         درمان آنتی بیوتیک به دستور پزشک


لارنژيت مزمن
لارنژيت مزمن خود را با سرفه، خشونت صدا و سستی و خستگي در صدا نشان مي دهد.
علل آن شامل بدرازا كشيدن لارنژيت حاد، بدبکاربردن حنجره در هنگام گفتگو و آواز خواندن، سيگار کشيدن، سل، سيفليس، سرطان می باشد.
لارنژيت مزمن با بيرون زدن چرک همراه است و درمان آن با نابودی علت و استراحت دادن به حنجره با حرف نزدن و آواز نخواندن ممکن می شود. در نوعي از لارنژيت مزمن كه كورديت پوليپوئيد ناميده مي شود، جراحي با ليزر مورد نياز است.
همچنين کسانی که فرياد می کشند و به حنجره ی خود فشار می آورند نيز از بيماري های گلو، حنجره و تارهاي صوتي زير رنج مي برند:

·         لارنژیت حاد

·         لارنژيت مزمن

·         دانه هاي حنجره (گره آواز خوان)

·         زخم هاي تماسي حنجره

·         گرانولوم تارهاي صوتي


بيماري هاي حنجره
يكي از وظايف اصلي حنجره ايجاد صوت ميباشد اين عضو علاوه بر ايجاد صوت وظيفه محافظت از ريه در جلو گيري از ورود مواد غذايي به ان و همچنين محل عبور هوا به ريه را بعهده دارد
از اين جهت علائم بيماري هاي حنجره شامل اختلال در كيفيت صوت و تنگي نفس بطور اعم ميباشد. بيماري هاي حنجره به دو دسته خوش خيم و بد خيم تقسيم ميشود.در فرم خوش خيم ان كه عمدتا در صورت استفاده غير حرفه اي از حنجره و يا بيماري هاي عفوني ويروسي چون كروپ(خروسك) و طيف وسيعي از بيماري هاي ديگر است
اما مهمتر از فرم خوش خيم ان سرطان هاي حنجرهاست كه متاسفانه بدليل مصرف بيش از حد سيگار رو به افزايش است و در صورت عدم مراجعه زودرس بيماران در جراحيهاي ان مجبور به خارج كردن كل حنجره بخاطر نجات جان بيماران خوا هيم شد.
توجه داشته باشید که :
معلمين، خوانندگان، مداحان، دوره‌گردان و كسانيكه پرحرف هستند اگر زمانيكه تغيير صدا پيدا مي‌كنند به كارشان ادامه دهند روي تارهاي صوتيشان برآمدگي ايجاد مي‌شود كه با گرفتگي صدا همراه خواهد بود.
اين يک عارضه خوش خيم است كه با يكي دو هفته استراحت بهبود مي‌يابد اما اگر ادامه يابد در مرحله بعد درمانش به صورت جراحي با ليزر و يا جراحي ميكروسكوپي خواهد بود.
تومورهاي بدخيم جز تومورهاي شايع سر و گردن است كه معمولاً شيوع سني بين 50 تا 60 سالگي دارند.
در دهه هاي گذشته ابتلاي مردان به اين بيماري نسبت به زنان 15 برابر بوده است افزود: سالهاي اخير مطابق آمار جهاني اين نسبت به 4 برابر رسيده است يعني در مقابل هر 4 مرد يك نفر زن در معرض ابتلا قرار دارد.
علت اين تغيير فاحش در چند دهه اخير بيشتر وارد شدن خانمها در محيط‌هاي اجتماعي است كه اين امر باعث تماس بيشتر آنها همانند مردان با محيط‌هاي آلوده به مواد شيميايي است.
ريزفاكتور بعدي در ابتلاء به تومور حنجره استفاده از سيگار است. مصرف الكل و مشروبات الكلي نيز از فاکتورهاي مهم ديگر به حساب مي‌آيد به بيان ديگر كسانيكه هم سيگار مي‌شكند و هم مشروبات الكلي مصرف مي‌كنند ريسك ابتلا به سرطان حنجره در آنها تشديد مي‌شودهمچنين گفته مي‌شود كسانيكه يك سرطان در نقطه ديگر بدن دارند ابتلا آنها به دومين سرطان مي‌تواند سرطان حنجره شد.
تومور روي تارهاي حنجره جزء شايع‌ترين نوع سرطان حنجره است و تومورهاي بالاي اين تارها و تومورهاي زير اين تارها در دراجات بعدي شيوع قرار مي گيرند.
عمده علائم ابتلا به اين بيماري را در گروه اول گرفتگي صدا دانست و گفت: هر فردي كه سنش بين 50 تا 60 سالگي باشد اگر بدون علت خاصي دچار گرفتگي صدا شود و اين گرفتگي بيش از يكي دو هفته به طول بيانجامد بايد براي معاينه و تست مراجعه كند
بسته به اينكه بيمار در چه مرحله‌اي از بيماري است يايد درمانش متفاوت باشد. در واقع يك اصل در كل سرطان‌ها صادق است و آن اينكه هر چه بيمار زودتر براي تشخيص مراجعه کند درمانش بهتر است و بايد توجه داشت که شايع‌ترين نوع سرطان حنجره سرطان تارهاي حنجره است و اگر در مراحل اوليه تشخيص داده شود درمانشان از طريق راديوتراپي تا 90 درصد نتيجه‌بخش خواهد بود.

.کلیه حقوق این وب سایت، متعلق به بیمارستان آریا اهواز می باشد

طراحی و پیاده سازی توسط : گروه شرکت های تخصصی رسا