تلفن تماس: 33378311-061

روز جهانی بهداشت روان

روز جهانی سلامت روان در روز 10 اکتبر هر سال، آگاهی عمومی درباره موضوعات مربوط به بهداشت روانی را افزایش می ‌دهد.


تاریخ انتشار :1395/7/17

 

در این روز فرصت برای گفت وگوی آزاد درباره ی اختلالات و بیماری های روانی و نیز سرمایه گذاری‌ ها در راستای ارائه خدمات پیشگیری و درمان، افزایش می ‌یابد. شکاف خدمات درمانی برای اختلالات روانی و نورولوژیک به ویژه در کشورهای فقیر بسیار چشمگیر و نگران کننده است.

به گزارش این سازمان، میلیون ها نفر از مبتلایان به اختلالات نورولوژیک و روانی معمول اما درمان نشده می ‌توانند از این دستورالعمل ساده تشخیصی و درمانی بهره ببرند.

این راهنمای میانجی، مهارت‌ های تشخیص و کنترل اختلالات فوق را در اختیار متخصصان و پزشکان در سایر تخصص ‌ها به جز بهداشت روانی نیز قرار می ‌دهد مانند پزشکان عمومی، پرستاران و سایر ارائه کنندگان خدمات درمانی، تا آن ها هم بتوانند این خدمات را به مردم ارائه دهند و امکان پیشگیری یا درمان برای شمار بیشتری از مردم فراهم شود.

دکتر مارگارت چان، دبیر کل سازمان جهانی بهداشت، در این گزارش خاطرنشان کرد: در یک دستاورد کلیدی، راهنمای میانجی آزمایشات و تجارب کلینیکی صدها کارشناس و دانشمند در سراسر جهان را در کمتر از 100 صفحه توصیه عملی خلاصه و موجز، ارائه می‌ کند.

طبق آمار سازمان جهانی بهداشت، تقریبا 95 میلیون نفر در جهان به بیماری افسردگی مبتلا هستند که بدون درمان و مراقبت رها شده‌ اند. به علاوه بیش از 75 درصد از مبتلایان به اختلالات روانی و نورولوژیک و سوء مصرف مواد در کشورهای در حال توسعه زندگی می‌ کنند که هیچ خدمات درمانی و مراقبتی دریافت نمی ‌کنند.

با توجه به این آمار نگران کننده، ‌اگر توانایی تشخیص و درمان این اختلالات در سیستم مراقبت‌ های بهداشتی اولیه گنجانده شود، تعداد افرادی که می ‌توانند به این مراقبت‌ ها دسترسی پیدا کنند به میزان چشمگیری افزایش خواهد یافت.

دکتر آلا الوان، دستیار دبیر کل بخش بیماری ‌های غیرواگیر و بهداشت روانی در سازمان جهانی بهداشت در این گزارش تصریح کرد: تکنولوژی‌ های گران قیمت برای بهبود و ارتقای خدمات بهداشت روانی مورد نیاز نیستند و برای رشد خدماتبهداشت روانی به جای فناور‌ی ‌های مفصل و گران قیمت، افزایش ظرفیت سیستم مراقبت ‌های اولیه مورد نیاز است تا یک بسته منسجم برای ارائه این مراقبت‌ ها در اختیار بیماران قرار بگیرد.

 

.کلیه حقوق این وب سایت، متعلق به بیمارستان آریا اهواز می باشد

طراحی و پیاده سازی توسط : گروه شرکت های تخصصی رسا